- LEASING OPERACYJNY
Ten rodzaj leasingu stosujemy dla urządzeń podlegających stawce VAT 23%, charakteryzuje się on tym, że amortyzacja przedmiotu leasingu jest dokonywana przez firmę leasingową; wszystkie płatności leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodu dla naszego klienta, a podatek VAT płacony jest razem z każdą ratą leasingową i podlega odliczeniu.
Zastosowanie tego leasingu w przypadku zakupu sprzętu medycznego (8%VAT) jest nieuzasadnione ekonomcznie ponieważ firma leasingowa do każdego z czynszów leasingowego musi doliczyć 23% VAT co znacząco wpływa na zwiększenie kosztu finansowania.
Przyjęto, że umowa leasingu operacyjnego (zgodnie z przepisami o podatku dochodowym) powinna być zawarta:
- na co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, najczęściej jest to okres od 2 do 5 lat.
Po zakończeniu podstawowego okresu umowy, firma leasingowa ma prawo do przeniesienia własności przedmiotu umowy leasingu na korzystającego po cenie znacznie odbiegającej od ceny rynkowej (hipotetyczna wartość netto), najczęściej jest to 1% wartości początkowej urządzenia.
Podstawowe korzyści:
- poprawienie płynności finansowej,
- finansowanie do 100% wartości urządzenia,
- niższy koszt kapitału (przy uwzględnieniu korzyści podatkowych),
- płatności leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodu zmniejszając podstawę opodatkowania,
- LEASING FINANSOWY
Ten rodzaj leasingu stosujemy dla urządzeń podlegających stawce VAT 8% jak również 23%.
Przy Leasingu Finansowym amortyzacja przedmiotu leasingu dokonywana jest przez korzystającego (leasingobiorcę). Kosztem uzyskania przychodu dla korzystającego jest część odsetkowa opłaty leasingowej i amortyzacja środka trwałego.
Podstawowe korzyści:
- podatkowe- amortyzacja oraz odsetki (stanowią koszt uzyskania przychodu),
- leasingobiorca staje się właścicielem środka trwałego po spłaceniu ostatniej raty leasingowej.
- finansowanie do 100% środka trwałego,